Ile kosztuje wesele ?

Ile to wszystko kosztuje? Co będzie nam potrzebne? Od czego zacząć?- takie pytanie spędzają sen z powiek większości par, które rozpoczęły swoją przygodę z planowaniem wesela. Na te pytania nie ma jednej odpowiedzi ponieważ wszystko zależy od  tego w jaki sposób chcecie zorganizować ten dzień. Jaką lokalizację wybierzecie, czy zdecydujecie się organizować wszystko samemi, czy korzystać z usług konsultantów, pamiętajcie o jednym: to ma być wasz dzień!

 

ILE TO KOSZTUJE?

Zacznijmy od tego, że ceny różnią się od siebie dość mocno ze względu na lokalizację, ilość zaproszonych osób na przyjęcie czy po prosu wizją jak ten dzień ma wyglądać. Przeglądając internet można trafić na wiele stron gdzie młode pary dzielą się tym jak koszta wyglądały w ich przypadku:

ŚLUB :

Opłata za ślub kościelny wzbudza wiele kontrowersji. Jedne parafie mają ogólnodostępny cennik mszy, inne w dalszym ciągu kończą rozmowę „co łaska”, ale ile tak na prawdę kosztuje ślub?

Zacznijmy od przygotowania czyli kurs przedmałżeński w niektórych miejscach możemy ukończyć taki kurs za darmo, lecz w innch placówkach trzeba wnieść opłate czasami w wysokości 250zł. Jeśli decydujemy się w kościele na zapowiedzi przedślubne musimy wydać ok. 50zł. Sama uroczystość zaślubin kosztuję 300-2000zł(w zależności od parafii) oraz zapłata dla organisty w granicach 200-600zł.

Trochę inaczej wyglądają wydatki jeśli chodzi o ślub cywilny. Na koszt wpłyną opłaty za dokumenty oraz przeprowadzenie ceremonii. Koszta notarialne za tego typu dokumenty wynoszą 84 zł. Procedura przygotowań do zawarcia związku małżeńskiego wymaga sporządzenia zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa. Za takie dokumenty zapłacimy ok 38zł. Opłata za skrócony odpis małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub zgonie współmałżonka wynosi 22zł, a koszta za przyspieszenie miesięcznego terminu oczekiwania na zawarcie małżeństwa wynoszą 39zł.

 

WESELE:

 Na podstawie tych danych można zauważyć, że największą cześć pieniędzy wydajemy na samo przyjęcie(sala, jedzenie, alkohol). W zależności od lokalizacji średnia cena za talerzyk wynosi 150-350zł. Jeśli nasz lokal nie zapewnia nam alkoholu to musimy go doliczyć do naszych wydatków. Standardowo przyjmuje się, że potrzebna będzie 1 butelka na osobę.

Biorąc pod uwagę alkohol wysokoprocentowy jest to średni koszt 25-50zł za butelkę. Do tego musimy też pamiętać o gościach którzy preferują słabsze alkohole np. wina oraz szampan na powitanie gości, co generuje dodatkowy koszt 300-500zł. Nadszedł czas na wyliczenie kosztów tortu, bez którego nie może odbyć się wesele. Ceny tortów to średni koszt 250-600zł.

Oczywiście nie trudno znaleść dużo droższe wypieki, ale pamientajmy że to wszystko zależy od wielkości i efektów wizualnych. Jeśli nasza sala nie zapewnia nam również słodkich przekąsek i ciast, o to również musimy zadbać. Przyjmując, że wyprawiamy wesele na 100os, a z jednej blachy jesteśmy w stanie wydzielić ok. 30porcji to musimy zaopatrzeć sie w minimum 4 blachy słodkości co może wygenerować koszt ok. 300-500zł.

 

STRÓJ MŁODEJ PARY:

 Wygląd w tym dniu, jest bardzo ważny bo to wy będziecie gwiazdami całego wieczoru. Wszystko musi byc idealne i nie można sobie pozwolić na wpadki. Jeśli chodzi o ubiór tak samo jak w przypadku sali są bardzo duże różnice w cenach. Tutaj ogranicza nas wizją i oczywiście pieniądze. Ceny sukien ślubnych w salonach zaczynaja się od 1600-1800zł, lecz górnej granicy w tym przypadku NIE ma.

Na podstawie danych wnioskuje się, że średni koszt sukni na jaki decydują się młode to 3000-6000zł.  Oczywiście oprócz sukni musimy też zadbać o buty, welon, biżuterię czy pelerynkę co wygeneruje koszt ok. 1000-1500zł.

 I oczywiście co najważniejsze dla każdej kobiety- makijaż, fryzura oraz manicure, tu koszta często są wyższe gdzyż przyszłe panny młode często decyują się na próbne makijaże czy fryzury żeby wybrać to co idealnie będzie do nich pasować.  Oczywiście za próbne fryzury czy makijaże nie powinnyśmy płacić pełnej kwoty, aczkolwiej tez jest to dla nas dodatkowy wydatek. Podsumowując na upiększanie się młodej musimy być gotowi na koszt 300-800zł.

W przypadku panów ceny garniturów czy smokingów mają dużą rozpiętość. Bez problemu możemy znaleść pasujący garnitur za 500zł ale tak samo jak w przypadku sukni, górnej granicy cenowej nie znajdziemy. Średnia kwota wydawana na garnitury w polsce to 1800-3500zł. Oczywiście naszemu przyszłemu mężowi potrzebna będzie koszula, buty, krawat czy mucha oraz spinki na to wydamy kolejne 1000-1500zł. Nie zapominajmy o tym, że nasi panowie też o siebie dbaja i chcą wyglądaj wyjątkowo w tym dniu dlatego też nie możemy zapomnieć o fryzjerze i kosmetyczce co da nam koszt 100-200zł. Dodatkowo bardzo ważną cześcią naszego wyglądu w tym dniu są oczywiście obrączki. Warto odwiedzić kilka sklepów jubilerskich i porównac ceny czy materiały. Pamiętajcie, że obrączkę wybiera sie tylko tej jeden jedyny raz, dlatego powinny być piękne i wygodne. Średni koszt obrączek to 800-3500zł.

 

MUZYKA:

 Jak wszystkim wiadomo bez muzyki nie ma wesela, dlatego tak ważne jest to aby dobrać odpowiednio oprawę muzyczną. Tutaj musicie zadać sobie pytanie czy stawiacie na muzykę na żywo i wybieracie olkiestrę czy wolicie zabawę z Dj. Koszta olkiestry to 2500-4500zł, cena w tym przypadku jest zależna od ilości osób w zespole czy też rozpoznawalności grupy, jeśli jednak poswawicie na oryginalne brzmienia piosenek i podpiszecie umowę z Dj wyniesie was to ok    1500- 3000zł.

 

FOTOGRAF I KAMERZYSTA :

 Oczywiste jest to, że po tak wyjątkowym dniu muszą zostać pamiątki. Każda para chce uwiecznić najpięknijsze momenty tego dnia, dlatego nie może obejść sie bez kamerzysty oraz fotografa. Cena którą musimy zapłacić za upamiętnienia tego wyjątkowego dnia to 2000-4000zł.

Dodatkowo po za towarzyszeniem nam od momentu błogosławieństwa do końca wesela często pary decydują się na sesje ślubne oraz teledyski weselne za które trzeba wnieść dodatkową opłatę w wysokości 1500-3000zł.

 

SAMOCHÓD:

 W przypadku transportu mamy bardzo duży wybór, możemy zdecydować się na wielką limuzynę, sportowe ferrari czy bryczkę którą poprowadzą dostojne konie. Warto też pamiętać o transporcie dla gości, pary często decydują sie na wynajem autokaru gdy miejsce uroczystości jest dalej niż miejsce zamieszkania. Na ten punkt przygotowań musimy przyszykować 1000-4000zł.

 

ZAPROSZENIA, KWIATY, DEKORACJE:

Oprawa ślubu i wesela to również bardzo ważny, ale i rozległy temat. Pary bardzo często decydują sie na temat przewodni przyjęcia. Wybierają główny kolor kwiatów, winietek czy obrusów chodzi o to by wszystko stanowiło jedna wielką całość. Za wiązankę dla młodek i świadkowej, przystrojenie kościoła oraz sali weselnej i auta zapłacicie nawet od 2000-5000zł.

Jak widzimy bez problemu możemy zorganizować małe i niedrogie przyjęcie weselne, albo bardzo uroczystą i ekskluzywną zabawę. Warto zaznaczyć, że bez problemu jesteśmy w stanie obniżyć koszta uroczystości wykonując większość prac sami. Często pary decydują się na własnoręcznie wykonane zaproszenia czy winietki. Zamiast wynajmować dużą limuzynę możemy pojechać swoim autem lub znajomego. Pamiętajmy, górnego limitu kosztów nie ma, ogranicza nas jedynie wyobraźnia i zasobność portfela.