Tradycje ślubne i weselne

Chociaż tradycyjne wesela są coraz rzadziej spotykanie, niektóre pary wciąż decydują się wprowadzić do swojej uroczystości kilka popularnych zwyczajów. Wielu osobom kojarzy się to z czymś żenującym, a szkoda, bo tradycje weselne potrafią zapewnić gościom świetną rozrywkę. Wystarczy je dobrze zorganizować, by cieszyły ludzi i zapewniły niezapomnianą zabawę każdemu uczestnikowi ślubu.

Polskie tradycje ślubne, które znają (prawie) wszyscy

Najpopularniejsze polskie tradycje związane ze ślubem, które warto wprowadzić do swojej uroczystości weselnej

Każdy, kto kiedykolwiek był na weselu, z pewnością natknął się na jedną z tych tradycji, choć pewnie niewielu zdawało sobie sprawę z tego, że są one charakterystyczne właśnie dla Polski. O pierwszym tańcu czy torcie weselnym słyszeli już wszyscy i trudno trafić na uroczystość, na której zabrakłoby tych elementów. Podobnie popularne jest przeniesienie panny młodej przez próg lokalu przez pana młodego.

Przejdźmy jednak do tych ciekawszych tradycji, które również są popularne, chociaż coraz rzadziej spotykane na polskich weselach.

Oczepiny są odbierane przez młode pary jako zwyczaj nieco śmieszny i niepotrzebny. Przez to coraz rzadziej pojawia się on na ślubach. Gdyby jednak trafił się na uroczystości, na której się pojawimy, warto wiedzieć, o co w tym chodzi. Oczepiny zwykle następują o północy i polegają na rzuceniu welonu lub bukietu panny młodej w kierunku zgromadzonych na weselu panien. Z kolei pan młody wykonuje rzut krawatem lub muszką. Osoby, które złapią te przedmioty są nazywane Nową Parą Młodą i muszą wspólnie zatańczyć.

Nieco mniej znane polskie tradycje związane z weselem

Staropolskie tradycje weselne, o których dzisiaj mało kto pamięta lub niewielu zna ich zwyczajową nazwę

Jedną z tradycji, które narzeczeni realizują bezwiednie jeszcze przed uroczystością są zmówiny, czyli spotkanie rodziców przyszłej młodej pary. Zwykle podczas takiego spotkania oznajmia się radosne wieści i ustala pierwsze sprawy dotyczące wesela. To również często pierwsza okazja rodziców młodych do bliższego poznania siebie nawzajem.

Kolejnym zwyczajem, od którego dziś raczej się odchodzi, są wykupiny. Polegają one tym, że gdy pan młody przybywa po swoją wybrankę, musi ją najpierw wykupić od jej rodziny najczęściej za butelkę wódki. To czas targowania się, więc pan młody zostaje wpuszczony dopiero, gdy negocjacje zadowolą rodzinę panny młodej.

Nowożeńcy podczas wychodzenia z kościoła są czasem obsypywani ryżem, konfetti lub drobnymi monetami. Ta tradycja ma przynieść szczęście parze młodej. Jeśli rzucane są monety, para musi je jak najszybciej pozbierać. Według tego zwyczaju ten, kto zbierze je jako pierwszy, będzie odpowiedzialny za domowe finanse.

Lokalne zwyczaje weselne z różnych zakątków Polski

W różnych regionach Polski można spotkać bardzo różnorodne tradycje weselne, które bywają naprawdę zaskakujące

Przedślubne gąski to tradycja, którą najczęściej spotyka się w podlaskich wsiach. Dzień przed ślubem domy pary młodej są odwiedzane przez dzieci z okolicy, a przyszli małżonkowie mają obowiązek obdarować je słodyczami.

Plecenie korony to zwyczaj znany w kilku polskich regionach. Dawniej polegał on na pleceniu wianka ślubnego dla panny młodej, dzisiaj za to korona jest wieszana na drzwiach lub bramę domu nowożeńców.

Na Pomorzu, Śląsku i w Wielkopolsce jest znany tzw. polterabend, czyli „trzaskanie”. Zazwyczaj około tydzień przed weselem rodzina wraz z zaproszonymi gośćmi gromadzą się pod domem narzeczonych, by rozbić szkło lub porcelanę – dla pomyślności i szczęścia przyszłego małżeństwa. Po takiej zabawie posprzątać muszą młodzi, a następnie powinni poczęstować gości jedzeniem i alkoholem.

Tradycje weselne ze wszystkich stron świata

Niektóre zwyczaje, które są praktykowane poza Polską, choć zdarzają się również na rodzimych weselach

Jednym z ciekawszych zwyczajów zza granicy jest szkockie porwanie panny młodej. Polega na tym, że kilka dni przed uroczystością przyszłą panna młoda zostaje „porwana” przez swoją rodzinę lub znajomych i obsypana wszystkim, co można znaleźć w kuchni – mąką, jajkami, a nawet sosami. Ma to przynieść jej szczęście i pomyślność na nowej drodze życia.

Czerwona suknia ślubna to dość zaskakująca tradycja, której z pewnością nie jest w stanie sobie wyobrazić niejeden Polak. Jest ona kultywowana w Chinach, gdzie uważa się, że ten kolor przynosi szczęście i pomyślność. Zdarza się również, że podczas uroczystości panna młoda musi mieć na sobie trzy różne stroje: suknię białą, qipao i suknię czerwoną, ewentualnie balową.

Inną tradycją związaną z modą i stylem jest noszenie obrączki ślubnej na palcu… stopy. To znany zwyczaj w Indiach, gdzie obrączka jest noszona na drugim największym palcu lewej stopy.

We Francji interesującym zwyczajem jest „charivari”, czyli bardzo prześmiewcza serenada. Po uroczystości lokalna społeczność zbiera się pod domem nowożeńców i wyśpiewuje im bardzo drwiącą serenadę miłosną, uderzając przy okazji w garnki. Wszystko po to, by spowodować jak największy hałas.